Konsultacje z psychologiem
Konsultacje z psychologiem
150Coaching
Coaching
350Psychoterapia
Psychoterapia
150Centrum Medyczne Vitall Clinic oferuje kompleksowe działania, mające na celu poprawę i utrzymanie zdrowia, w tym również psychicznego. Posiadamy zasoby do skutecznego leczenia różnych objawów i dolegliwości somatycznych, jak i takich, których natura wykracza poza fizyczność komórek i tkanek. Oferujemy pełen zakres usług psychoterapeutycznych, stając się bazą dla osób, poszukujących doraźnych rozwiązań i dłuższych terapii z tego obszaru. Psychoterapia i Coaching — Bielsko może być pełne szczęśliwych i spełnionych ludzi.
Nie musisz już szukać kompetentnych specjalistów w większych aglomeracjach miejskich. Centrum Medyczne Vitall Clinic oferuje Ci możliwość skorzystania z oferty psychoterapii i coachingu w Bielsku-Białej. Poczuj się jeszcze bardziej u siebie.
Konsultacja z psychologiem może stanowić przełom w postrzeganiu rzeczywistości lub newralgicznego w Twoim odczuciu jej elementu. Często bywa tak, że przychodząc na spotkanie z psychologiem, zaczynasz odkrywać przyczyny własnych systemów zachowań, rozpoznawać je i świadomie na nie reagować. Rzecz jasna, tego typu procesy nie dzieją się od razu. Czasem jednak konkretny problem ukazuje szeroką płaszczyznę, wymagająca uwagi i pracy. A poznając przyczynę problemu, wyposażasz się w pewne predyspozycje, jesteś w stanie w większym stopniu zapobiegać kolejnym, podobnym sytuacjom — zerwać łańcuch przyczynowo-skutkowy.
Konsultacje z psychologiem to propozycja rozmowy i zdobycia informacji dotyczących przyczyn i możliwych sposobów postępowania w związku z przeżywanymi emocjami, wątpliwościami, które dotyczą własnej osoby lub sytuacji bliskich. Czasami, np. w obliczu jakiegoś zdarzenia, nie wiemy jak reagować, by nasze postępowanie wyszło na dobre nam lub komuś bliskiemu. Wtedy konsultacja ze specjalistą wydaje się zbawienna. I nie chodzi tutaj o naukę wywierania wpływu na innych — od psychologa nie dowiesz się jak zmienić drugą osobę. Możesz natomiast dowiedzieć się, jak zachowywać się względem kogoś, jak reagować np. w obliczu choroby alkoholowej, żałoby, czy depresji osoby Ci bliskiej, by możliwie jej pomóc. Konsultacje z psychologiem nie zawsze mają charakter terapeutyczny, czasem to sesja psychoedukacji.
Na wizytę u psychologa może zapisać się każdy. Jeśli towarzyszy Ci przeczucie, że powinnaś/powinieneś szukać pomocy, by poradzić sobie w swojej aktualnej, problematycznej sytuacji życiowej — nie zwlekaj. Skontaktuj się z nami.
Najczęściej do psychologa zgłaszają się osoby cierpiące z powodu:
Zwykle na samym początku spotkania, pacjent przedstawia zagadnienie, które chciałby omówić z psychologiem. Opisuje, podaje informacje, charakteryzuje problematykę. Samodzielnie (lub z pomocą psychologa) identyfikuje lub określa wcześniej już skonkretyzowany cel, efekt konsultacji. Często na tym etapie możliwe jest określenie, czy Pacjent będzie potrzebował indywidualnej, cyklicznej psychoterapii, czy jednorazowej konsultacji.
Wiele osób obawia się pierwszej wizyty u psychologa. Ale wszyscy, którzy mają ją za sobą, zgodnie twierdzą, że było warto.
Żaden psycholog nie powie Ci, co powinieneś/powinnaś zrobić. Otrzymasz natomiast wskazówki, które pomogą Ci samodzielnie podejmować decyzje i działania. Psychoterapia to podróż, podczas której psycholog objaśnia legendę map i pomaga naprawić kompas. Konsultacja psychologiczna jest natomiast jak znak drogowy na skrzyżowaniu.
Zdrowie psychiczne i dobra kondycja psychiczna warunkuje jakość życia. Zaniedbania na tym polu, mogą prowadzić do szeregu dolegliwości, również fizycznych.
Coaching oznacza interaktywny proces rozwoju, oscylujący głównie wokół sfery zawodowej. Obejmuje też szeroko pojęty rozwój osobisty. Coaching stanowi wsparcie w procesie doskonalenia kompetencji oraz identyfikacji, wydobywania i kształtowania indywidualnych predyspozycji.
Poprzez stawianie pytań, stosowanie efektywnych technik komunikacji, narracji oraz używanie innych adekwatnych narzędzi, coach pomaga zidentyfikować swoje potencjały, wzmocnić lub ukształtować skuteczne nawyki oraz określić kluczowe przekonania. Coach pomaga rozpoznać zarówno kwestie budujące potencjał człowieka, jak i te, które skutecznie hamują jego rozwój.
Praca z coachem daje przestrzeń do konfrontacji z samym sobą, swoimi przekonaniami, ograniczeniami i możliwościami.
Jest to szczególny rodzaj pracy intelektualnej, który wydobywa i kształtuje potencjał do podejmowania korzystnych decyzji i efektywnych działań. Pozwala na rozpoznanie blokad i czynników hamujących rozwój. Zwykle to najistotniejszy krok na drodze samorozwoju.
Na spotkanie z coachem może umówić się każdy. Najczęściej jednak do coacha zgłaszają się osoby, znajdujące się w kluczowym momencie życia, np. stojące przed ważną decyzją w życiu zawodowym lub prywatnym, oraz chcące:
Najczęstszą i najbardziej efektywną metodą pracy są tzw. sesje coachingowe, czyli cykl 8 spotkań, pomiędzy którymi Klient ma do wykonania lub wdrożenia w życie określone zadania (dlatego przerwy pomiędzy sesjami powinny trwać co najmniej 2 tygodnie). Czynności te, wraz z sesjami, wpisują się w proces coachingowy.
Każde spotkanie ma określoną strukturę i stanowi krok do osiągnięcia celu, określonego zwykle na pierwszym spotkaniu. Mierzalność celu i możliwość ujęcia go w ramy czasowe pozwala na badanie efektywności podejmowanych strategii działań. Poza ogólnym celem każdemu spotkaniu towarzyszy określenie celu szczegółowego, rezultatu, który dane spotkanie ma wnieść.
Proces coachingowy owocuje rozbudowaniem zaplecza narzędzi do samodzielnego rozwiązywania problemów, opracowaniem swoistego planu działania. Ostatnia sesja obejmuje podsumowanie całego procesu.
Psychoedukacja, a w tym szkolenia indywidualne, to przekazywanie wiedzy na temat specyfiki funkcjonowania człowieka w różnych sytuacjach życiowych oraz w różnych kontekstach społecznych. Psychoedukacja dostarcza kompetencji, które pomagają w rozpoznawaniu własnych zasobów, w lepszym poznawaniu i rozumieniu siebie, swoich zachowań, reakcji i wyborów. Kompetencje te stanowią swego rodzaju narzędzia, pomocne w bardziej świadomym i skutecznym kierowaniu swoim życiem, odzyskaniu lub przejęciu nad nim kontroli. Psychoedukacja rozwija samoświadomość potrzeb i umiejętności spełniania ich.
Przeprogramowanie myślenia, dostarczenie i zwiększenie świadomości co do własnych możliwości radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, przekłada się na rzeczywiste zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Pokazuje wyraźnie różnicę między odpowiedzialnością a winą, uległością a skłonnością do ugody, czy też asertywnością a agresją.
Podobnie jak w przypadku psychoterapii, konsultacji z psychologiem i spotkań z coachem, z psychoedukacji i szkoleń indywidualnych może skorzystać każda osoba, odczuwająca taką potrzebę i chęć. Samorozwój i swoista terapia zwykle rozpoczyna się od chęci:
Kondycja psychiczna jednostki warunkuje jej funkcjonowanie w społeczeństwie oraz poczucie szczęścia, równowagi i życia w zgodzie ze sobą.