Tlenoterapia
Zabieg tlenoterapii
30Ozonoterapia
Ozonoterapia — sól ozonowana
120Ozonoterapia — rękaw ozonowy
50Komora hiperbaryczna
Pakiet 10 sesji w komorze hiperbarycznej
800Pakiet 20 sesji w komorze hiperbarycznej
1500Pakiet 5 sesji w komorze hiperbarycznej
480Sesja w komorze hiperbarycznej
99Żadną tajemnicą nie jest to, że tlen jest jednym z podstawowych pierwiastków, których potrzebujemy do życia. Wydawałoby się, że bardzo łatwo jest nam zachować jego odpowiednią ilość w organizmie – w końcu jest to składnik powietrza. Nie zawsze jednak udaje nam się samodzielnie utrzymać jego odpowiednie stężenie. Terapia tlenem to metoda leczenia, która polega na zwiększeniu ilości tlenu we wdychanym przez nas powietrzu dzięki wykorzystaniu odpowiednich urządzeń.
Terapia tlenem wykorzystywana jest przy wspomaganiu leczenia wielu różnych chorób i nie tylko. Jest to także metoda stosowana w celu poprawy wydolności naszego organizmu, a także jako zabieg beauty! Terapia tlenem sprawia, że produkcja komórek macierzystych w naszym organizmie zwiększa się aż ośmiokrotnie, dzięki czemu nasz organizm dużo szybciej się regeneruje, jesteśmy dotlenieni, zmniejsza także stany zapalne. Terapia tlenem jest także dobra dla sportowców, by bez stosowania żadnych nielegalnych środków, całkowicie naturalnie zwiększyć wydolność organizmu o nawet 25%, wspomaga regenerację po intensywnych treningach, wzmacnia system odpornościowy i zapobiega zakwasom.
Terapia tlenem wykorzystywana jest także podczas leczenia wielu chorób. Głównym zaleceniem do zastosowania terapii tlenem jest niewydolność oddechowa, która występuje podczas różnych schorzeń i to nie tylko układu oddechowego. Terapia tlenem wykorzystywana jest podczas leczenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), ale także pomaga pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, przy leczeniu zakrzepów i niedrożności naczyń krwionośnych.
Ciekawostka: Tlen także może mieć działanie toksyczne na nasz organizm, dlatego urządzenia do terapii tlenem wykorzystują odpowiednie jego stężenie, dostosowane do leczenia danej choroby.
Terapia tlenem dzieli się na czynną i bierną. Podczas tlenoterapii biernej tlen podajemy pacjentowi, który oddycha, jednak mimo to tlenu potrzebuje – w przypadku duszności, astmy, zawału serca. W tym wypadku pacjent jest świadomy podawania tlenu, a sama terapia może zostać przerwana w każdym momencie. Do biernej terapii tlenem wykorzystywane są koncentratory tlenu.
Czynna terapia tlenem przeprowadzana jest, kiedy stwierdzamy u pacjenta brak oddechu lub niewydolność oddechową. Tlen wtłaczany jest mechanicznie do płuc leczonej osoby, nazywane jest to oddechem wymuszonym. Ten rodzaj terapii tlenem stosowany jest przy użyciu respiratora.
Na swego rodzaju wyróżnienia zasługuje metoda terapii tlenem w komorze hiperbarycznej. Ten rodzaj terapii polega na podawaniu pacjentowi tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, dzięki czemu jest on w stanie w dużo większej ilości przenikać głęboko do naszych komórek znacznie zwiększając ich dotlenienie i tym samym przyśpiesza regenerację naszego organizmu.
Co ciekawe w niektórych przypadkach terapię tlenem możemy przeprowadzać także w domu, powinno to być jednak zalecenie lekarza. To właśnie lekarz ustala jakie stężenie i częstotliwość przeprowadzania przez nas terapii tlenem będzie odpowiednia i zawsze powinniśmy stosować się do jego zaleceń.
Jeżeli zdecydujemy się właściwie na jakikolwiek zabieg terapeutyczny, w tym terapię tlenem, należy pamiętać o tym, by bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, przy tego typu działaniach lepiej nie robić nic na własną rękę, ponieważ może skończyć się to powikłaniami, a nawet zmianami w naszym organizmie, które będą już nieodwracalne.
Do terapii tlenem wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, wyżej wspominaliśmy już o komorze hiperbarycznej, koncentratorach tlenu oraz respiratorach. Często do terapii tlenem wykorzystuje się znaną większości z nas, czy to z filmów i seriali medycznych, czy to z własnych szpitalnych doświadczeń, maskę tlenową, z wyglądu możemy kojarzyć także wąsy tlenowe, namiot tlenowy i cewnik nosowy.
Przy stosowaniu terapii tlenem bardzo ważne są zalecenie lekarza – stężenie tlenu oraz częstotliwość i długość zabiegów dostosowywane są odpowiednio do danej choroby i powinny być ściśle przestrzegane. Terapia tlenem powinna być także przeprowadzana pod kontrolą lekarza lub osoby do tego uprawnionej – pacjent powinien być pod ścisłą obserwacją przez co najmniej 5 pierwszych minut zabiegu. Ważna jest także obserwacja w trakcie trwania całej procedury. Jeżeli u pacjenta przed zabiegiem nie doszło do zatrucia tlenkiem węgla stosowane są zazwyczaj jak najwyższe możliwe stężenia tlenu.
Przy stosowaniu terapii tlenem ważna jest także sama jakość tlenu, który jest nam podawany. Musi być to odpowiedni tlen medyczny, przeznaczony do działań leczniczych i opatrzony odpowiednimi do tego atestami. Co ważne, jego temperatura powinna być zbliżona do naszej.
Terapia tlenem nie jest jeszcze bardzo popularną metodą w Polsce, jednak z każdym rokiem sytuacja ta coraz bardziej ulega poprawie. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia wielu różnych schorzeń, która z pewnością korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia, samopoczucie, a nawet pomaga przy problemach ze snem. Nie ma wielu przeciwwskazań, a wykonywana pod nadzorem specjalistów nie stanowi żadnego zagrożenia. Jeżeli odczuwasz skutki niedotlenienia takie jak bóle i zawroty głowy, duszności, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia, niebieskie zabarwienie ust, nosa i języka zgłoś się do lekarza, który z pewnością pomoże ci wybrać odpowiedni sposób terapii dla ciebie.