Tlenoterapia jest kuracją polegającą na podaży pacjentowi mieszaniny gazów, w której procentowa zawartość tlenu jest wyższa niż w powietrzu atmosferycznym. Aby organizm człowieka działał prawidłowo, każda jego komórka musi być w odpowiednim stopniu dotleniona. Kiedy z powodu zmian patologicznych poziom dotlenienia komórek spada, może to doprowadzić do poważnych konsekwencji i niewłaściwego funkcjonowania tkanek i narządów.
Tlenoterapia — specyfika zabiegu
Tlenoterapia bierna polega na uzupełnianiu tlenu u osoby, która oddycha, jednak z powodów medycznych potrzebuje zwiększonej podaży tlenu. Tlen aplikowany jest pacjentowi przez maskę tlenową lub wąsy tlenowe ze specjalnego koncentratora tlenu. O wysokości stężenia tlenu oraz czasie trwania tlenoterapii decyduje lekarz, ratownik medyczny lub inna upoważniona do tego osoba.
Wskazania do leczenia tlenem:
- obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej pacjenta
- obniżona odporność,
- przewlekłe choroby płuc, niewydolność oddechowa
- problemy ze snem
- otyłość
- urazy
Zabieg tlenoterapii jest polecany:
-
- osobom narażonym na stres — czysty tlen obniża poziom stresu, podczas pracy w nerwowych warunkach, dostarczanie tlenu w momentach stresu pomaga się zrelaksować, doprowadza do obniżenia pulsu oraz zmniejszenia ciśnienia krwi już w przeciągu 2-3 minut!
- osobom, których zawód wymaga długotrwałego skupienia — tlen odbudowuje czujność i szybkość reakcji oraz zmniejsza senność i ziewanie
- osobom narażonym na długotrwały wysiłek umysłowy — czysty tlen poprawia pamięć i koncentrację
-
- osobom uprawiającym sport amatorko i zawodowo — tlen pomaga natychmiast zlikwidować zmęczenie po wysiłku, uspokaja puls i aktywuje krążenie krwi; jest źródłem energii dla mięśni i mózgu, pozwala na szybszy powrót do kolejnej serii ćwiczeń
- osobom często podróżującym — tlen niweluje uczucie zdrętwienia oraz niedokrwienia, wywołanych ograniczeniem podaży tlenu po lotach samolotem
- osobom po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu — tlen wspomaga detoksykacje organizmu, przyspiesza metabolizm alkoholu.
Tlenoterapia — przeciwwskazania
Jak w przypadku niemal każdego innego zabiegu, tlenoterapia nie może lub nie powinna być stosowana u pewnych grup osób. Do czynników wykluczających możliwość korzystania z tlenoterapii zaliczają się:
- ciąża
- padaczka
- poważne urazy płuc
- nieodbarczona odma opłucnowa
- rozedma płuc
- przebyte operacje ucha oraz klatki piersiowej
- rozsiana chorobę nowotworowa
- zapalenie zatok nosowych
- stan podgorączkowy
- zaćma
- posiadanie rozrusznika serca.