EEG-biofeedback

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;

Cennik

Biofeedback

Wstępne badanie QEEG w 3 punktach

200 zł

Wstępne badanie QEEG w 9 punktach

250 zł

Trening (kolejna wizyta)

110 zł

Pakiet 10 wizyt

999 zł

EEG-biofeedback

Czym jest neurofeedback?

Neurofeedback (EEG-biofeedback) jest metodą zarówno terapii jak i treningu naszego mózgu.
Aktywność bioelektryczna, która towarzyszy komunikacji neuronów, skutkuje zmianami potencjału elektrycznego na powierzchni głowy. Zmiany te są rejestrowane, a następnie wzmacniane i zapisywane w postaci fal mózgowych przez aparaturę do EEG (elektroencefalografii). EEG jest jedną z powszechnie stosowanych metod badania czynności mózgu. Na jej podstawie, wykorzystując mechanizmy warunkowania i biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback), opracowano metodę treningu/terapii, jaką jest neurofeedback.
Neurofeedback jest w pełni bezpieczną, nieinwazyjną, interaktywną metodą modulacji aktywności bioelektrycznej mózgu. Pacjent odgrywa w niej bardzo ważna rolę. W trakcie treningu otrzymuje informacje o aktualnej pracy swojego mózgu przekształcone w prostą grę komputerową. Każda pozytywna zmiana aktywności fal jest widoczna na ekranie i nagradzana punktami. Pacjent, współpracując z trenerem, stara się zdobywać jak najwięcej punktów, równocześnie ucząc się wzmacniania fal pożądanych i hamowania fal nieprawidłowych.

Nieprawidłowe wzorce aktywności bioelektrycznej są związane z różnego rodzaju dysfunkcjami psychicznymi. Aktywność ta może odbiegać od normy między innymi za sprawą długotrwałego stresu lub w przebiegu zaburzeń psychicznych. Neurofeedback wykazuje najwyższą skuteczność w terapii zaburzeń uwagi (ADHD), a także w przeciwdziałaniu skutkom chronicznego stresu. Spektrum zastosowań tej metody jest jednak bardzo szerokie.

Jakie są wskazania do stosowania neurofeedbacku?

Neurofeedback stanowi wsparcie dla osób dorosłych i dzieci od 5 roku życia mierzących się z:

  • zaburzeniami neurorozwojowymi – ADHD, ASD,
  • problemami szkolnymi, dysleksją, dysortografią, dyskalkulią,
  • zaburzeniami zachowania i/lub emocji
    -impulsywnością, drażliwością, agresją,
    -brakiem energii, obniżonym nastrojem, apatią, wycofaniem społecznym,
    -napięciem emocjonalnym, lękiem, zachowaniami kompulsywnymi, tikami,
  • zaburzeniami snu.Prócz wyżej wymienionych, metoda ta jest stosowana wspomagająco w terapii depresji, PTSD, a także padaczki.

Neurofeedback jest świetną metodą treningu mentalnego dla osób zdrowych, chcących w pełni wykorzystać potencjał swojego mózgu, osiągać lepsze wyniki w pracy lub w sporcie oraz cieszyć się dobrym zdrowiem w sferze poznawczej, emocjonalnej i behawioralnej. Jest narzędziem wspomagającym pracę m.in. menedżerów, specjalistów IT, artystów, sportowców:

  • którzy chcą wzmocnić swoją uwagę, pamięć,
  • których praca wymaga wysokiego poziomu koncentracji,
  • decyzyjności, kreatywności,
  • których sport wymaga szybkości i trafności reakcji oraz odporności na stres.

Ile czasu trwa neurofeedback?

Treningi neurofeedback muszą być poprzedzone wywiadem i wstępnym badaniem QEEG w 3 lub 9 punktach na powierzchni czaszki. Badanie w 3 punktach zajmuje ok godziny, zaś badanie w 9 punktach może potrwać do 2 godzin.
Na pierwszym treningu (zazwyczaj tydzień po badaniu) zostaną omówione wyniki badania i wskazania treningowe. Trening z konsultacją trwa ok. 1,5 godziny. Każdy następny trening trwa ok. 1 godziny. Po 15-20 sesjach wskazane jest wykonanie badania kontrolnego.
Treningi należy wykonywać od 2 do 3 razy w tygodniu, z co najmniej 1-dniową przerwą między sesjami.

Ilość treningów konieczna do uzyskania określonego efektu jest sprawą bardzo indywidualną. Ogólnie przyjmuje się, że w przypadku poprawy funkcji psychicznych będzie to 20-30 sesji. W przypadku terapii zaburzeń trzeba przyjąć od 30 sesji wzwyż, w poważniejszych stanach ich ilość może wzrosnąć dwukrotnie.

Osiągnięte efekty terapeutyczne są długotrwałe.
Jeśli osoby z określonymi dysfunkcjami psychicznymi podlegają terapii farmakologicznej, jednym z długoterminowych celów treningów neurofeedback będzie stworzenie warunków do zmniejszenia jej zakresu. Decyzję tą może podjąć wyłącznie lekarz prowadzący.

Jak przygotować się do badania / treningu?

  • Na 2 godziny przed badaniem / treningiem nie jedz obfitego posiłku, nie pij kawy, herbaty (także z ziół), napojów z wysoką zawartością cukru i napojów energetycznych.
  • Na 48 godzin przed badaniem / treningiem nie pij alkoholu i nie zażywaj środków psychoaktywnych, nie stosuj leków na bazie marihuany.
  • Przygotuj informację o chorobach, na które się leczysz i o lekach, które zażywasz. W dniu badania unikaj leków przyjmowanych doraźnie, na własną rękę.
  • W dniu (lub w przeddzień) badania / treningu umyj głowę, ale nie nakładaj odżywki ani żadnych kosmetyków do stylizacji włosów. Jeżeli farbujesz włosy, od momentu farbowania do wykonania badania umyj je 2–3 razy.
  • Przed badaniem wyśpij się jak zwykle.

 

 

Opracowała: Aleksandra Polok