Gabinet leczenia obrzęku

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;

Gabinet leczenia obrzęku - Nasi specjaliści

Specjalista VitallClinic

Aleksandra Wizner

Fizjoterapeutka

Magister fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentem. Przeszła szkolenia m. in. z zakresu medycyny ortopedycznej CYRIAX, stabilizacji tułowia, stopa jako podpora naszego ciała, mobilizacji tkanek miękkich, kinesiotapingu, systemu przepon funkcjonalnych. Na przestrzeni swojej drogi zawodowej pracowała w publicznej placówce, gdzie pełniła funkcje kierownika rehabilitacji. Przez wiele lat pomagała pacjentom o różnej tematyce schorzeń, jednakże od zawsze jej uwaga skupiała się w kierunku obrzęków limfatycznych i pomocy osobom z dysfunkcją układu limfatycznego, spowodowanych chorobą onkologiczną, żylną czy tłuszczową.
Ukończyła szkolenie z Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL), który jest podstawą programu CPT kompleksowej terapii obrzęku; Terapii Naczyniowej z elementami osteopatii i drenażu. Terapeuta ITB integracyjnej terapii blizny. Uczestnik konferencji limfologicznych.
Rozszerza swoją wiedzę w zakresie zaopatrywania trudno gojących się ran i dobór odzieży kompresyjnej w profilaktyce obrzęku lub w celu podtrzymania zredukowanego już obrzęku.
Swój rozwój zawodowy kieruje w stronę pacjentów onkologicznych chcąc zaoferować im jak najlepszą opiekę szeroko pojętej rehabilitacji ruchowej i manualnej.

Specjalista VitallClinic

Magdalena Klimczak

Fizjoterapeutka

Magister fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W swojej pracy wykorzystuje umiejętności i wiedzę zdobytą na wielu kursach i szkoleniach m. in. z kompleksowej integracji strukturalnej, treningu funkcjonalnego i treningu stopy. Aktualnie, w trakcie nauki w niemieckiej szkole terapii manualnej.

W pracy z pacjentem z obrzękiem wykorzystuje MDL – manualny drenaż limfatyczny, terapię naczyniową, opierającą się o pracę osteopatyczną oraz terapię blizny. Uczestnik konferencji limfologicznych. W dopełnieniu swojej pracy wykorzystuje szeroko pojętą kompresoterapie oraz trening medyczny.

Cennik

Wizyty

Pierwsza wizyta

170 zł

Wizyta kolejna (jedna kończyna)

200 zł

Wizyta kolejna (obie kończyny)

240 zł

Wizyta kolejna w przypadku braku chęci bandażowania i braku potrzeby

180 zł

Wizyta pomiarowa

180 zł

Bandaże

200 zł

Pakiety

Pakiet 10 wejść (1 kończyna)

1800 zł

Pakiet 10 wejść (obie kończyny)

2200 zł

Gabinet leczenia obrzęku

Gabinet Leczenia Obrzęku

W naszym gabinecie zajmujemy się w kompleksową terapią obrzęków, w tym obrzęków limfatycznych, żylnych, mieszanych, lipedemy (czyli obrzęku tłuszczowego) oraz leczeniu trudno gojących się ran. Obrzęk może pojawić się z różnych przyczyn, takich jak zaburzenia układu limfatycznego, tętniczo-żylnego, operacje chirurgiczne (np. po mastektomii, zabiegi chirurgii estetycznej) oraz urazy mechaniczne.

Obrzęk limfatyczny (limfedema) - Warto wiedzieć:

Obrzęk limfatyczny jest stanem charakteryzującym się nagromadzeniem płynu limfatycznego w tkankach, co prowadzi do nadmiernego obrzmienia tkanek. To bezbarwny płyn odgrywa kluczową rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Przyczyny jego powstania to często uszkodzenia lub zaburzenia układu limfatycznego, takie jak urazy, operacje, infekcje, obecność guzów lub nowotworów uciskających naczynia limfatyczne.

Objawy obrzęku limfatycznego mogą obejmować:

  1. uczucie ciężkości,
  2. twardość skóry,
  3. ból,
  4. mrowienie,
  5. swędzenie.

Diagnoza opiera się na badaniu fizycznym i badaniach obrazowych, takich jak ultrasonografia czy rezonans magnetyczny. Leczenie obejmuje terapie kompresyjne, terapie naczyniowe, drenaż limfatyczny, ćwiczenia fizyczne, dietę oraz w niektórych przypadkach leczenie. W przypadkach zaawansowanych rozważa się chirurgiczne usuwanie nadmiaru tkanki limfatycznej. Nasz gabinet oferuje kompleksową terapię, w tym terapie naczyniową i manualny drenaż limfatyczny.

Obrzęk żylny - Co warto wiedzieć:

Obrzęk żylny charakteryzuje się gromadzeniem płynu w tkankach ciała i jest wynikiem problemów z naczyniami krwionośnymi, zwłaszcza żyłami. Może być związany z żylakami, niewydolnością żylną, zakrzepicą żylną lub innymi zaburzeniami układu żylnego.

Objawy to zazwyczaj:

Obrzęk i opuchlizna w okolicach nóg i kostek. Diagnoza opiera się na badaniu fizycznym i badaniach obrazowych, takich jak ultrasonografia dopplerowska. Leczenie skupia się na leczeniu przyczynowym, a może obejmować terapie naczyniową, bandażowanie, noszenie odzieży kompresyjnej oraz w niektórych przypadkach terapie farmakologiczne.

Lipedema - Rzadka choroba tłuszczowa

Lipedema to rzadka choroba charakteryzująca się nieprawidłowym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała, głównie w dolnych kończynach. To stan dotykający głównie kobiety i ma genetyczne podłoże. Chociaż często jest mylony z otyłością, to jest to odrębna choroba. Leczenie lipedemy obejmuje terapie naczyniową, manualny drenaż limfatyczny oraz terapie kompresyjne, które pomagają w kontrolowaniu objawów.

W przypadku lipedemy występuje nieprawidłowe gromadzenie się tkanki tłuszczowej, która jest zazwyczaj miękka i „kulista”. Obrzęk może powodować zwiększenie obwodu nóg i/lub ramion, często w sposób nierównomierny. Osoby chorujące na lipedeme charakteryzują się szczupłym tułowiem i kończynami górnymi, a obrzękniętymi kończynami dolnymi z tak zwanym objawem bryczesów. Z czasem obrzęk może również dotyczyć kończyn górnych.

 

Terapia naczyniowa i drenaż limfatyczny - w leczeniu

W naszym gabinecie stosujemy terapie naczyniową oraz manualny drenaż limfatyczny jako część kompleksowej terapii obrzęków. Dopełnieniem terapii jest pneumatyczny drenaż limfatyczny, bandażowanie, dobór odzieży kompresyjnej oraz ćwiczenia fizyczne. Nasze podejście holistyczne obejmuje pracę nad układem limfatycznym, żylno-tętniczym, powłokami brzusznymi oraz narządami wewnętrznymi.

Manualny drenaż limfatyczny (MDL) to technika masażu, która jest stosowana w celu poprawy krążenia limfy w organizmie. Limfa to płyn bezbarwny, który odpowiada za transportowanie odpadów, toksyn i innych substancji z tkanek do układu limfatycznego, gdzie są one filtrowane i usuwane z organizmu.

Pneumatyczny drenaż limfatyczny (PDL) to terapeutyczna technika wykorzystująca urządzenie pneumatyczne do stymulacji krążenia limfy w organizmie. Jest to skomputeryzowany i kontrolowany system, który pomaga w poprawie drenażu limfatycznego oraz zmniejszeniu obrzęków. Jest to skomputeryzowany i kontrolowany system, który wykorzystuje ciśnienie powietrza do wykonywania sekwencji cyklicznych napełniania i opróżniania komór w specjalnych mankietach, które są umieszczane na ciele pacjenta. Pneumatyczny drenaż limfatyczny jest stosowany w celu poprawy drenażu limfatycznego, zmniejszenia obrzęków, poprawy mikrokrążenia oraz łagodzenia niektórych stanów zdrowotnych.

Odzież kompresyjna i bandażowanie

Najczęsciej zadawane pytania

Czy Lipedema to choroba, która postępuje?

Często postępuje w miarę upływu czasu i może objąć coraz większe obszary ciała. W zaawansowanych przypadkach może dotyczyć całych nóg lub ramion.

Czy jak schudnę to obrzęki się zmniejszą (mam lipedemy)?

Jednym z charakterystycznych cech lipedemy jest to, że nie reaguje na tradycyjne metody odchudzania, takie jak dieta i ćwiczenia. Oznacza to, że osoby z lipedemą mogą utrzymywać normalną masę ciała, ale nadal cierpieć na nadmierną gromadzenie się tłuszczu w określonych obszarach.

Ile nosi się bandaże po ich założeniu?

Bandaże powinny być noszone przez całą dobę, od momentu zabandażowania przez terapeutę do wizyty następnego dnia, kiedy to terapeuta przybandażuje na nowo kończynę zajętą obrzękiem.