Terapia wad postawy

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;

Terapia wad postawy - Nasi specjaliści

Specjalista VitallClinic

Anna Czauderna

Fizjoterapeutka

Od 2020 roku związana z Vitall Clinic CM w Bielsku-Białej. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Magister fizjoterapii, certyfikowany terapeuta metody FITS, uczestniczka wielu kursów związanych z terapią wad postawy i pracy z blizną. Na co dzień zajmuje się terapią dzieci, młodzieży a także osób dorosłych z wadami postawy (m.in. plecy płaskie , plecy okrągłe, stopy płaskie i płasko-koślawe) oraz skoliozą. W wolnych chwilach pogłębia swoją wiedzę z powiązań zaburzeń postawy z wadami zgryzu.

Cennik

Cennik wady postawy

Pierwsza wizyta (badanie postawy)

150 zł

Kolejna wizyta (terapia oraz ćwiczenia)

120 zł

Terapia stomatologiczna

150 zł

Terapia wad postawy

Z czego mogą wynikać problemy z postawą?

Czy wiesz, że większość problemów z postawą, w tym tak popularne „garbienie się”, wynika z nieprawidłowego napięcia mięśni?To ono sprawia, że nasza postura się zmienia, a dopiero potem pojawiają się zmiany strukturalne (kostne). Ta nieprawidłowość wpływa na sposób, w jaki trzymamy się i poruszamy, prowadząc do stopniowych zmian w naszej postawie. Już u małych dzieci można zaobserwować dysbalans napięciowy, który może prowadzić do poważniejszych komplikacji w przyszłości. Dlatego tak istotne jest skupienie się na prawidłowej postawie od najwcześniejszego wieku.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na postawę już u dzieci?

Już u małych dzieci możemy zauważyć dysbalans napięciowy. Powodować go mogą różne czynniki na które mamy mniejszy lub większy wpływ – między innymi często powtarzające się nieprawidłowe wzorce ruchowe (np. siadanie zawsze na tej samej nodze) czy nawet powtarzające się infekcje dróg oddechowych. Im wcześniej wychwycone zmiany w obrębie mięśni tym łatwiej i szybciej można wypracować optymalne ich napięcie. Dlatego warto kontrolować postawę już nawet młodszych dzieci dzięki czemu możemy szybciej reagować na wszystkie zachodzące zmiany.

Czy dotyczy to tylko dzieci?

Na pracę z ciałem nigdy nie jest za późno. Osoby dorosłe również mogą skorzystać z rehabilitacji w naszym gabinecie. Jak? Praca siedząca i stojąca generują dużo napięcia w naszym ciele, które po dłuższym czasie mogą powodować dolegliwości bólowe oraz sztywność. Reedukacja prawidłowej postawy oraz proste ćwiczenia potrafią wspomóc regenerację organizmu, a także zniwelować pojawiające się objawy. Wiele osób w dzieciństwie uczestniczyło w zajęciach korekcyjnych i miało stwierdzone wady postawy i/lub skoliozę. Warto się o to zatroszczyć nawet po wielu latach gdyż utrwalone zmiany mogą powodować dalsze kompensacje i przyczyniać się do nasilania występujących już zaburzeń. Należy pamiętać o tym, że nasza postawa to nie tylko plecy. Organizm jest jednością więc zaburzenie nawet jednego czynnika mimo, że wydaje nam się błahy lub nieistotny i oddalony od problemu z jakim przyszliśmy może powodować zaburzenie pracy całego ciała.

 

Ułożenie stóp, kolan czy nawet zmiany ułożenia zębów w jamie ustnej powodują przeniesienie napięcia na resztę systemu.

Dlatego tak ważna jest praca z dysbalansem mięśniowym oraz holistyczne podejście do pacjenta w gabinecie fizjoterapii.

Z jakimi problemami można zgłosić się na wizytę?

  • asymetria czyli różna wysokość barków
  • asymetria ułożenia miednicy
  • wysunięcie głowy lub barków w przód (protrakcja)
  • koślawość lub szpotawość kolan
  • stopy płaskie i płasko-koślawe
  • nierówna długość kończyn
  • powiększenie lub wypłaszczenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa czyli kifozy i lordozy
  • skierowanie przez lekarza na korekcję wad postawy
  • skolioza
  • wspomaganie leczenia ortodontycznego
  • okresowa kontrola postawy ciała
  • ból pojawiający się gdy spędzamy więcej czasu w jednej pozycji
  • za każdym razem kiedy wydaje nam się, że coś jest nie tak z naszą postawą i chcielibyśmy to sprawdzić. 

Najczęsciej zadawane pytania

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad z rodzicem a następnie z dzieckiem, którego dotyczy wizyta. Kolejnym etapem jest badanie postawy składające się z: - oglądania, - przeprowadzenia testów diagnostycznych, - badania pionem, skoliometrem oraz inklinometrem, - badania napięcia mięśniowego. Rodzice oraz dziecko informowani są czy jakieś problemy występują u dziecka oraz jak powinna wyglądać dalsza terapia lub rozszerzenie diagnostyki. W razie potrzeby już na pierwszej wizycie przeprowadzana jest terapia manualna a także instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Na pierwszą wizytę nie trzeba się specjalnie przygotowywać jednak dobrze jest pamiętać o dwóch rzeczach: - jeżeli dziecko lub osoba dorosła posiada wsześniejszą dokumentację medyczną należy wziąć ją ze sobą w tym: badania RTG, wypisy od lekarzy, dokumentację lub zalecenia od wcześniejszych fizjoterapeutów jeżeli takie posiada, - jeżeli badaniu ma być poddana dziewczynka lub kobieta najlepiej tego dnia ubrać zwykły biustonosz a nie sportowy.

Od którego roku życia mogę umówić się na wizytę?

W gabinecie leczenia wad postawy przyjmujemy dzieci od 3 roku życia, młodsze dzieci zapraszamy do gabinetu osteopaty.