Opieka okołoonkologiczna

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;

Opieka okołoonkologiczna - Nasi specjaliści

Specjalista VitallClinic

Anna Szwajkosz

Specjalista onkologii klinicznej

Specjalista onkologii klinicznej 

Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (2004r.-2010r.)

Swoje doświadczenie (oraz ostatecznie tytuł specjalisty w zakresie onkologii klinicznej) zdobyła dzięki pracy w Beskidzkim Centrum Onkologicznym na Oddziale Onkologicznym, gdzie nadal zajmuję się leczeniem pacjentów z chorobą nowotworową (obecnie: Katedra i Klinika Onkologii Klinicznej BCO-SM). 

W poszerzeniu wiedzy onkologicznej pomógł jej niewątpliwie kilkuletni udział w wielu badaniach klinicznych dotyczących nowoczesnych terapii onkologicznych z zakresu raka piersi, raka dróg moczowo-płciowych, raka przewodu pokarmowego oraz czerniaka.

Jest czynnym członkiem Breast Cancer Unit w BCO-SM – i to właśnie rak piersi jest dla niej szczególnie interesującą dziedziną onkologii. Jako lekarz onkolog na co dzień zajmuje się także profilaktyką onkologiczną oraz diagnostyką, terapią i kontrolą po leczeniu nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, dróg moczowo-płciowych i czerniaków. 

Od 2021r. Pracuje dodatkowo jako wykładowca z zakresu onkologii klinicznej na Katedrze i Klinice Onkologii w BCO-SM  dla studentów medycyny z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Okresowo w ramach centralnych kursów medycznych angażuje się również w przeprowadzaniu kursów specjalizacyjnych dla lekarzy w trakcie różnych specjalizacji. Niezmiernie ważne dla niej jest to, aby przyszli lekarze byli merytorycznie przygotowani na kontakt z pacjentem z chorobą nowotworową.

Jako członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej nieustannie poszerza swoją wiedzę o najnowsze doniesienia naukowe oraz standardy postępowania w ramach narodowych jak i zagranicznych konferencji oraz warsztatów medycznych. 

Specjalista VitallClinic

Dr n.med. Małgorzata Jachacz-Łopata

Fizjoterapia Kobiet, Joga

Fizjoterapeutka uroginekologiczna, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, doktoryzowała się na Wydziale Lekarskim SUM w Katowicach oraz w Sahlgrenska Akademin w Goteborgu (Szwecja). Współautorka koncepcji Femme Medica. Szkoli i edukuje nt. zdrowia kobiety. Instruktor Jogi oraz Pilate

Specjalista VitallClinic

Julita Korzeniewicz-Hubert

Fizjoterapia kobiet

Magister fizjoterapii, absolwentka Akademii Wychowania FIzycznego w Katowicach. Z Vitall Clinic Centrum Medyczne związana jest od 2018 roku.
W pracy z kobietami zajmuje się głównie terapią blizny, rozejściem mięśnia prostego brzucha, terapią dna miednicy, pracą z dolegliwościami bólowymi, treningiem medycznym w różnych dysfunkcjach układu ruchu oraz ćwiczeniami w ciąży i połogu. Odbyła szkolenia dotyczące m.in. funkcji i dysfunkcji dna miednicy mniejszej, nietrzymania moczu u kobiet, pracy z blizną, rozejścia mięśnia prostego brzucha, technik osteopatycznych w ginekologi i położnictwie. Prywatnie pasjonatka sportów wodnych oraz ruchu na świeżym powietrzu.

Specjalista VitallClinic

Michał Sobiech

Dietetyk

Większość osób zajmująca się żywieniem, stawia na oklepane schematy żywienia, które powiela się i powiela od lat. Masa węglowodanów, odrobina białka, i kropelka tłuszczu – no bo przecież tłuszcz zabija. Niestety głęboko zakorzenione przekonania są bardzo trudne do zmiany a schematy żywienia często nie tylko nie pomagają choremu ale wprost przeciwnie – szkodzą.
Jako przykład posłuży mi nasza dobra, stara, poczciwa margaryna, która od lat ma potwierdzony negatywny wpływ na zdrowie układu krwionośnego a wciąż można ją spotkać na oddziałach kardiologicznych a co gorszą rozpisywaną w zaleceniach przez ‘wykształconych’ dietetyków.
Każdy człowiek jest inny, każdy potrzebuje innych bodźców i tak samo każdy potrzebuje nieco innego pożywienia ( z grubsza podobnego) ale innego. Sam w mojej praktyce używam diet wysokowęglowodanowych jak i tych o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Jeśli wiem, że ma to sens próbujemy diet wysokotłuszczowych, w określonych przypadkach wypada wprowadzić organizm z stan ketozy a po kontuzjach należy zadbać o maksymalną wartość odżywczą diety.
Nie ma idealnych jadłospisów, nie ma schematów ani nawet wzorów jak prawidłowo zaplanować żywienie konkretnej osoby. Istnieją tylko wytyczne i doświadczalne oraz epiryczne dowody na to, że określony rodzaj żywienia ma sens u określonej osoby, czy w konkretnej jednostce chorobowej

 

Ukończyłem dwa kierunki studiów, dietetykę na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia oraz Wychowanie Fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

ZAUFAŁO MI JUŻ WIELU. ZAUFAJ I TY!

Specjalista VitallClinic

Renata Polak-Chałupnik

Specjalista w dziedzinie farmacji aptecznej, trycholog

Licencjonowany trycholog, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym. Specjalista ds. farmacji aptecznej z 10 letnim stażem farmaceutycznym. Absolwentka studiów podyplomowych Prawo medyczne i bioetyka;  MBA Zarządzanie w ochronie zdrowia, certyfikowany ekspert probiotykoterapii. Założycielka Vitall Clinic Centrum Medycznego.

Ukończyła kursy w zakresie trychologii . Posiada wykształcenie i doświadczenie medyczne, dzięki czemu dysponuje aktualną wiedzą medyczną, niezbędną do praktykowania trychologii na wysokim poziomie. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego oraz Beskidzkiej Izby Aptekarskiej. 

W codziennej praktyce gabinetowej oferuje swoim pacjentom bardzo dokładną diagnostykę, rzetelną i opartą na dowodach medycznych wiedzę zgodną z EBM oraz najnowszymi doniesieniami naukowymi z zakresu trychologii, ponad 10-letnie doświadczenie medyczne, kuracje i zabiegi dające widoczne efekty.  Współpracuje z liderami branży trychologicznej w Polsce, wciąż pogłębiając swoją wiedzę.

Specjalista VitallClinic

Sebastian Kolaszt

Osteopata, fizjoterapeuta

Magister Fizjoterapii, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Zdobył tytuł Medycznego Trenera, kończąc pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce.  Aktualnie absolwent podyplomowo na Akademii Osteopatii w Krakowie. Pracuje jako osteopata w Bielsku i okolicach.

Specjalizuje się w terapii osteopatycznej, fizjoterapii ortopedycznej i sportowej dorosłych i dzieci ( m.in: urazy mięśniowe, więzadłowe, naderwania, stany pooperacyjne), terapii wisceralnej, terapii bólów kręgosłupa zarówno w stanie ostrym jak i przewlekłym ( m.in: rwa kulszowa, rwa barkowa, dyskopatia, przepuklina krążka międzykręgowego). W dolegliwościach bólowych narządu ruchu o różnym charakterze i nasileniu.

Aby doskonalić jakość swoich usług, wciąż pogłębia swoją wiedzę uczęszczając na liczne szkolenia z zakresu osteopatii, fizjoterapii, naturopatii oraz holistycznych form terapii. 

Prywatnie wolny czas lubi spędzać z rodziną szczególnie w górach lub lesie. Miłośnik sportów walki – szczególnie Brazilijskie Jiu-Jitsu. 

Specjalista VitallClinic

Anna Piwowarczyk

Kosmetolog

Dyplomowany kosmetolog, absolwentka Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza. Absolwentka studiów magisterskich w kierunku kosmetologia w medycynie estetycznej. Z zamiłowania zajmuje się pielęgnacja oraz modelowaniem ciała, a także zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Terapie w gabinecie dobierane są indywidualnie, do potrzeb klienta. Dzięki wiedzy i doświadczeniu łączy zabiegi dające najlepsze rezultaty. Stale podnosi swoje kwalifikacje oraz uczestniczy w szkoleniach z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej.

Specjalista VitallClinic

Malwina Borkowska

Kosmetolog

Dyplomowany kosmetolog, absolwentka Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza. Pasjonuje się kosmetologią pielęgnacyjną oraz estetyczną. W pracy kieruje się empatią oraz indywidualnym podejściem. Dzięki uczestnictwu w specjalistycznych szkoleniach stale podnosi swoje kwalifikacje, aby służyć pomocą w doborze profesjonalnej pielęgnacji ciała i twarzy.

Specjalista VitallClinic

Aleksandra Wizner

Fizjoterapeutka

Magister fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentem. Przeszła szkolenia m. in. z zakresu medycyny ortopedycznej CYRIAX, stabilizacji tułowia, stopa jako podpora naszego ciała, mobilizacji tkanek miękkich, kinesiotapingu, systemu przepon funkcjonalnych. Na przestrzeni swojej drogi zawodowej pracowała w publicznej placówce, gdzie pełniła funkcje kierownika rehabilitacji. Przez wiele lat pomagała pacjentom o różnej tematyce schorzeń, jednakże od zawsze jej uwaga skupiała się w kierunku obrzęków limfatycznych i pomocy osobom z dysfunkcją układu limfatycznego, spowodowanych chorobą onkologiczną, żylną czy tłuszczową.
Ukończyła szkolenie z Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL), który jest podstawą programu CPT kompleksowej terapii obrzęku; Terapii Naczyniowej z elementami osteopatii i drenażu. Terapeuta ITB integracyjnej terapii blizny. Uczestnik konferencji limfologicznych.
Rozszerza swoją wiedzę w zakresie zaopatrywania trudno gojących się ran i dobór odzieży kompresyjnej w profilaktyce obrzęku lub w celu podtrzymania zredukowanego już obrzęku.
Swój rozwój zawodowy kieruje w stronę pacjentów onkologicznych chcąc zaoferować im jak najlepszą opiekę szeroko pojętej rehabilitacji ruchowej i manualnej.

Specjalista VitallClinic

dr n. med. Magdalena Kaizer-Będkowska

Psychiatra

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, specjalista w dziedzinie psychiatrii, ukończyła studia podyplomowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w zakresie podstaw psychoterapii. W 2021 roku obroniła tytuł doktora nauk medycznych prowadząc badania nt. zaburzeń psychicznych u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Jest także lekarzem orzecznikiem medycyny lotniczej.
Pracowała w Bielskim Centrum Psychiatrii, Klinice Psychiatrii w Katowicach-Ochojcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, gdzie pełniła obowiązki Kierownika Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych.
Posiada na swoim koncie kilka publikacji związanych z zaburzeniami psychotycznymi związanymi z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Stale podnosi swoje kwalifikacje zgłębiając najnowsze doniesienia naukowe, publikacje, uczestnicząc w kursach i konferencjach, na których występuje również w roli prelegenta.

Zajmuje się szerokim spektrum zaburzeń psychicznych, podchodząc do każdego pacjenta indywidualnie, starając się oprzeć leczenie na obopólnym zaufaniu i współpracy.
Poza pracą uwielbia sport i lotnictwo.

Opieka okołoonkologiczna

Opieka okołoonkologiczna

Drogi Pacjencie,

Jeśli znalazłeś się w punkcie zwrotnym swojego życia, Ty lub bliska Ci stanąłeś w obliczu choroby onkologicznej, czujesz się zagubiony, zdezorientowany, potrzebujesz porady, wsparcia psychicznego oraz wsparcia swojego organizmu w walce z chorobą jestesmy tu dla Ciebie!
Zadzwoń i umów się do naszych specjalistów! Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na Twoje pytania, wspomóc Twoje zdrowie i przywrócić jakość Twojego życia!

Na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory. Pomimo ustawicznego rozwoju medycyny onkologicznej i nowych skutecznych metod terapii, leczenie chorób nowotworowych nadal jest obarczone niepożądanymi skutkami działania na organizm. Terapie onkologiczne charakteryzują się coraz większym stopniem skuteczności, jednak poza wpływem na komórki nowotworowe oddziałują także na pozostałe komórki organizmu. Skutkiem leczenia onkologicznego nacelowanego na wyleczenie, jest pojawiewienie sie działan niepożądanych, które w konsekwencji przekladają się na długofalowe obniżenie jakości życia pacjenta, spowalniajac proces powrotu do pełnej sprawności lub utrudniając powrót do normalnego funkcjonowania. 

Nasze Centrum Medyczne oferuje usługi medyczne wspomagające i uzupełniające proces leczenia onkologicznego, mając na celu maksymalny komfort procesu przebycia choroby nowotworowej, dla którego kluczowe jest odzyskanie, w największym możliwym zakresie, ważnych aspektów życia pacjenta sprzed zachorowania, aby okres w trakcie leczenia i po leczeniu onkologicznym był dla niego satysfakcjonujący. Wspieramy Pacjentów zarówno przed, w trakcie i po zakończeniu leczenia onkologicznego usługami z zakresu: fizjoterapii i rehabilitacji, psychoonkologii, dietoterapii, onkokosmetologii, onkotrychologii oraz masażu. 

Współpracujemy z lekarzem onkologiem. 

W bezpieczny sposób pomożemy Ci odzyskać jakość życia !

Rehabilitacja i fizjoterapia onkologiczna

Rehabilitacja onkologiczna, to jeden z pierwszych, najważniejszych kroków w powrocie do zdrowia. Nowotwór i związane z nim leczenie mają wielokierunkowy wpływ na życie pacjentów, dotykają funkcjonowania na poziomie fizycznym, uczuciowym, poznawczym, psychologicznym, rodzinnym, społecznym i duchowym. 

Rehabilitacja jest cenna dla każdego, kto zbiera siły po leczeniu onkologicznym, dla pacjentów żyjących z nowotworem i ich rodzin w takich aspektach, jak:

• Poprawa siły fizycznej i psychicznej, ułatwiającej przełamanie ograniczeń spowodowanych przez raka lub jego leczenie.

• Odzyskanie dobrego stanu fizycznego, umożliwiającego powrót do codziennych aktywności.

• Przejęcie odpowiedzialności za własne życie, sprzyjające zmniejszeniu stresu, poprawie snu,równowadze emocjonalnej i szeroko rozumianemu dobrostanowi.

• Odzyskanie pewności siebie.

• Zwiększenie samodzielności i zmniejszenie uzależnienia od opiekunów.

• Nauczenie się obchodzenia ze skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania chemioterapii, terapii hormonalnej, terapii celowanych, immunoterapii i/lub radioterapii w celu zminimalizowania wpływu tych skutków na codzienne życie.

• Zdobycie umiejętności stosowania zrównoważonej diety, prawidłowego odżywiania oraz zachowania lub osiągnięcia prawidłowej masy ciała.

• Zdobycie wiadomości na temat tego, jak pokierować swoim życiem seksualnym.

• Zdobycie wiadomości na temat zachowania płodności.

• Zmniejszenie liczby hospitalizacji.

Programy rehabilitacji mogą obejmować różne zabiegi, mieć różny zakres i formę, w zależności od dostępności i preferencji.

Fizjoterapia kobieca w onkologii

Fizjoterapia kobieca, szczególnie koncentrująca się na kobiecym zdrowiu, z uwzględnieniem zmian w kobiecym ciele w przeciągu życia, gospodarki hormonalnej oraz specyfiki zabiegów onkologicznych u kobiet, pozwala na podtrzymanie i powrót sprawności oraz łagodzi konsekwencje leczenia operacyjnego. We współpracy z lekarzem onkologiem fizjoterapeutki kobiece prowadzą rehabilitację przed- i pozabiegową, m.in. drenaż limfatyczny, mobilizację blizn, przywracanie funkcji okolic poddanych leczeniu, w tym dna miednicy i jamy brzusznej. Fizjoterapia kobieca w onkologii znacząco podnosi jakość życia pacjentek w aspekcie codziennego życia, jak i życia seksualnego.

Psychoonkologia

Otrzymanie diagnozy choroby nowotworowej często wyzwala silną reakcję emocjonalną. Niektórzy ludzie przeżywają szok, odczuwają złość, mają poczucie bezradności, beznadziei i niewiary. Inni mogą odczuwać rozpacz, strach, mieć poczucie straty i wrażenie utraty godności oraz przeświadczenie, że są ciężarem dla innych. Również dla członków rodziny jest to często bardzo stresujący okres.

Wsparcie psychologiczne dla osób, które przeżyły zachorowanie na nowotwór oraz dla członków ich rodzin stanowi ważną część procesu zdrowienia. Pomaga zmniejszyć oraz lepiej poradzić sobie z emocjonalnym wstrząsem, który wynika z obecności zagrażającej życiu choroby oraz poddania się trudnemu z wielu względów leczeniu, poprawia jakość życia i samopoczucie. 

Oferujemy wsparcie psychoonkologa, obejmujące zarządzanie stresem, terapię poznawczą, porady i planowanie działań.

Dietoterapia

Obecność zmian nowotworowych w organizmie, proces leczenia onkologicznego sprawiają, że u pacjenta zmienia się nie tylko zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, ale przede wszystkim osłabia się apetyt i pogarsza przyswajanie. Okres leczenia onkologicznego  jest czasem kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie odżywienie organizmu, w celu uniknięcia niedożywiania, mogącego w znaczący sposób utrudnić leczenie. Prawidłowo dopasowana dieta przyspieszy powrót do pełni sił po zakończeniu procesu leczenia, przyczyni się do przyspieszenia procesów regeneracji, a także zminimalizuje ryzyko nawrotu choroby. 

Nieodpowiednio zbilansowana dieta u pacjenta w trakcie terapii onkologicznej może prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, utraty masy ciała, niedożywienia, lub niedoborów pokarmowych (szczególnie żelaza, witamin z grupy B, witaminy D, cynku, białka), co w konsekwencji w znacznym stopniu utrudnia proces leczenia oraz rekonwalescencji po zakończonym leczeniu. 

Skutkami niedożywiania pacjentów onkologicznych mogą być:

  • Dłuższy, pogorszony proces gojenia ran
  • Dłuższa hospitalizacja
  • Obniżenie odporności, zwiększone ryzyko powikłań i infekcji organizmu
  • Zwiększona toksyczność chemioterapii
  • Znacznie gorsza tolerancja leczenia

 

Właściwy sposób żywienia w trakcie leczenia onkologicznego jest integralnym elementem terapii. Może ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań w okresie leczenia operacyjnego, zminimalizować skutki uboczne terapii oraz pozytywnie stymulować układ odpornościowy i naturalne siły obronne organizmu do walki z nowotworem.

Rolą dietetyka w trakcie leczenia pacjenta onkologicznego jest dobranie odpowiedniego żywienia w celu uzyskania lepszych efektów leczenia, szybszej rekonwalescencji pacjenta, a także utrzymania prawidłowych nawyków żywieniowych w celu minimalizacji ryzyka nawrotu choroby. 

Kosmetologia onkologiczna

Kosmetologia onkologiczna wpisuje się w obszar postępowania wspomagającego, które przynosi pacjentom wsparcie w walce z chorobą. Zabiegi kosmetologiczne wykonywane w trakcie i po zakończeniu leczenia onkologicznego są ważne, ponieważ poprawiają kondycję skóry, zapobiegają nasilaniu się zmian niepożądanych leczenia oraz przyczyniają się do poprawy samopoczucia pacjenta.

Chemioterapia i radioterapia to metody leczenia onkologicznego, których oddziaływanie na organizm nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ognisk objętych nowotworem. Najbardziej narażone na negatywne działanie chemioterapii są intensywnie dzielące się komórki np. komórki skóry.  Suchość, świąd, nacieki zapalne, zmiany trądzikopodobne to tylko kilka ze zmian, które pojawiają się u większości pacjentów poddanych terapii onkologicznej. 

Zaburzona bariera ochronna naskórka staje się podatna na infekcje oraz bardziej wrażliwa na alergeny i promieniowanie ultrafioletowe. Radiodermit (radiodermatitis) definiowany jako szereg skutków ubocznych radioterapii może doprowadzić do popromiennego zapalenia skóry, pęcherzy, owrzodzenia, a nawet martwicy tkanek objętych leczeniem. Zapewniona przez wykwalifikowanego kosmetologa i odpowiednio spersonalizowana opieka kosmetologiczna może okazać się istotnym wsparciem w przeciwdziałaniu i terapii nasilających się zmian oraz działań niepożądanych terapii onkologicznej.

Zabiegi z zakresu kosmetologii onkologicznej przyczynią się także do poprawy komfortu życia pacjentów, dając im chwile odprężenia i zapomnienia. 

Onkotrychologia

Onkotrychologia zajmuje się stanem skóry głowy i włosów pacjentów przed, w trakcie i po chemioterapii.

Leki stosowane w chemioterapii nie rozróżniają zdrowych komórek od komórek nowotworowych, dlatego wpływają także na zdrowe komórki skóry oraz mieszków włosowych. 

Utrata włosów na skutek środków chemioterapeutycznych zazwyczaj jest odwracalna po zakończeniu terapii, jednak niekiedy możliwe jest wystąpienie trwałego przerzedzenia włosów, a w skrajnych przypadkach niestety odrost włosów.

Nasilenie utraty włosów uwarunkowane jest szeregiem czynników.
Składa się na to rodzaj stosowanej terapii, dawka, czas, kombinacja chemioterapeutyków, a także dieta, czy stres towarzyszący leczeniu.

Leczenie onkologiczne wpływa także na dysbiozę mikrobiomu skóry, w tym owłosionej skóry głowy. Zaburzona homeostaza skóry głowy może objawiać się w postaci: 

  •  Naruszonej bariery skórnej i powstania stanów zapalnych;
  •  Nadmiernej suchości i ściągnięcia skóry głowy;
  • Intensywnego świądu, pieczenia, nadwrażliwości skóry głowy;
  • Uszkodzeniem gruczołów łojowych, czego konsekwencją mogą być zaburzenia produkcji sebum, lub w rzadszych przypadkach, nadmiarem ilości sebum.

Celem działania onkotrychologa jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, jej intensywne nawilżenie i odżywienie, a także stymulowanie procesu (ponownego) wzrostu włosów.

Masaż i zabiegi drenażu limfatycznego

 

Obrzęk chłonny u pacjentów onkologicznych może występować jako następstwo leczenia przeciwnowotworowego lub być wynikiem progresji choroby nowotworowej (przerzuty). Zdaniem ekspertów, obrzęk limfatyczny dotyczy blisko 15% wszystkich chorych na nowotwory.

Najważniejszym celem zabiegów u pacjentów z obrzękami chłonnymi jest odprowadzenie nadmiaru chłonki, pobudzenie tworzenia się krążenia obocznego i regeneracji naczyń i węzłów chłonnych, przywrócenie równowagi odpływu chłonki i zapobieganie następstwom obrzęku. Podstawowym elementem terapii przeciwobrzękowej jest tzw. kompleksowa terapia przeciwobrzękowa. Składa się ona z terapii wstępnej oraz bardziej intensywnej – opartej na zastosowaniu drenaży limfatycznych. W przypadku wystąpienia schorzenia jaki jest obrzęk limfatyczny plan zabiegów jest dostosowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Terapie antylimfatyczną po leczeniu nowotworów złośliwych łączy się z zabiegami fizykalnymi.  

Coraz liczniejsze badania wykazują korzyści z masażu u pacjentów w trakcie oraz po przebytej terapii onkologicznej. 

Sesje terapii dotykowej to sprawdzona recepta na poprawę samopoczucia i pozbycie się napięcia, wywołanego przez stres. Tradycyjny masaż, wykonywany w większości ogólnodostępnych gabinetach SPA, może stanowić zagrożenie dla pacjentów onkologicznych, którzy wymagają indywidualnego podejścia. Aby zagwarantować im poczucie bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści wynikających z odprężającego zabiegu, opracowano specjalną technikę fizjoterapii. Bezpieczna technika wykonywania masażu onkologicznego  pozwala osobą zmagające się z chorobą pozwolić sobie na cenną chwilę relaksu.

Najczęsciej zadawane pytania

Od czego zacząć ?

Jeśli nie jesteś pewien czy w Twoim przypadku można skorzystać z danych zabiegów zalecamy zacząć od wizyty u lekarza onkologa.