Hipnoterapia medyczna
Hipnoterapia medyczna - Nasi specjaliści
lek. Tomasz Indyka
Psychiatra
Jest absolwentem Collegium Medicum w Krakowie na kierunku lekarskim, który ukończył, uzyskując tytuł lekarza w 2016 roku. W trakcie rocznego stażu działał w Krakowie na wielu specjalistycznych oddziałach, poszerzając wiedzę w kołach naukowych psychoterapii oraz hipnozy medycznej i chirurgii ogólnej. Pracował także w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie (Kobierzyn). Obecnie jestem zatrudniony na Oddziale Ogólnopsychiatrycznym w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, gdzie kończy specjalizację z psychiatrii dorosłych. Doskonalił się zawodowo, pracując na oddziałach: psychogeriatrycznym, detoksykacyjnym, odwykowym, neurologicznym, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz w poradni leczenia uzależnień. Pracował z pacjentami, którzy przechodzili lub przeszli infekcję SARS CoV – 2 (COVID – 19) oraz na Oddziale Toksykologicznym w Krakowie, gdzie pogłębiał wiedzę dotyczącą narkotyków, zatruć lekami, a przede wszystkim nowych substancji uzależniających (dopalacze, RC). Dodatkowo poszerzył swoją działalność o hipnoterapię, czyli uznawaną przez m.in. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne naukową metodę terapii, jaką jest hipnoza medyczna.
Hobbystycznie zajmuje się słuchaniem i tworzeniem muzyki, fantastyką naukową, futurologią w literaturze oraz kinematografii, historią totalitaryzmów w XX wieku oraz nowoczesnymi metodami leczenia chorób psychicznych, psychoterapią, hipnoterapią. Do każdego pacjenta stara się podchodzić z możliwie jak największym zaangażowaniem, holistycznie — uwzględniając całość historii chorobowej oraz dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta, którego zawsze traktuje jako partnera w leczeniu. Udziela podczas wizyty także skromnych porad z innych dziedzin medycyny, stosuje w leczeniu nowoczesne leki, które wciąż w Polsce są rzadko używane. Posługuje się w stopniu dobrym językiem angielskim, a językiem niemieckim w stopniu podstawowym. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w kursach, szkoleniach, konferencjach naukowych.
Cennik
Konsultacja psychiatryczna
Konsultacja psychiatryczna pierwsza
270Konsultacja psychiatryczna kolejna
190Zabieg hipnozy medycznej
Zabieg hipnozy medycznej
390Hipnoterapia medyczna
Zabieg hipnozy medycznej (hipnoterapii) polega na użyciu sugestii, która otacza nas codziennie w różnych sytuacjach życiowych (reklamy, akwizytorzy, itp.) i nie jest czymś niezwykłym dla naszego umysłu, a bez przerwy na niego oddziaływuje. Stan transu (miedzy jawą a snem), w którym znajduje się pacjent w trakcie hipnozy, jest niczym innym jak momentem zawężenia świadomości oraz koncentracji na głosie hipnoterapeuty, przy nieobecności innych myśli. Daje nam to stan, w którym możemy oddziaływać bezpośrednio na nieświadomość (podświadomość) oraz jesteśmy dużo bardziej podatni na sugestie terapeuty, dlatego hipnoza medyczna jest tak bardzo skuteczna. Badania z 1970r. mówią nawet o 93% sukcesie w przypadku niektórych jednostek chorobowych i do tego w dużo krótszym czasie niż klasyczne psychoterapie (psychodynamiczna i poznawczo – behawioralna).
Hipnoterapia medyczna wykorzystywana jest w leczeniu
– zaburzeń lękowych
– fobii
– uzależnień, także behawioralnych
– zaburzeń depresyjnych
– zaburzeń osobowości
– zespołu stresu pourazowego
– zmniejsza/likwiduje ból w trakcie i po operacjach (np. jest wykorzystywana w przypadku przeciwskazań lub lęku przed innymi formami znieczulenia)
– może oddziaływać na poczucie bezpieczeństwa oraz pewność siebie
– zaburzeń odżywiania
– zaburzeń koncentracji, pamięci, przyswajania nowych informacji
– zaburzeń z przeszłości i amnezji, tzw. regresja hipnotyczna
– powoduje szybszy powrót do zdrowia po operacjach i zabiegach
– kontrola impulsów – gniewu i agresji
– nawyków, tików, itp.
– stresu
– bezsenności
– problemów seksualnych
– stymulacja układu odpornościowego, np. w onkologii
– wspomaganie treningu sportowego
– wspomaganie porodu i zmniejszenie/całkowite wyeliminowanie bólu – hipnoporód
– zaburzeń konwersyjnych
– zaburzeń związanych z lękiem, m.in. zespół jelita drażliwego (IBS), astma, otyłość
Zalety hipnoterapii medycznej
Hipnoterapia powinna być poprzedzona kwalifikacją do jej zastosowania, najlepiej przez lekarza psychiatrę. Średnio ilość sesji w zależności od problemów pacjenta może wynosić od 5 do 15, natomiast jest to elastyczne i można zwiększyć ilość spotkań. Każda wizyta powoduje wzmocnienie sugestii posthipnotycznej, ułatwia wejście w trans hipnotyczny i likwiduje opór przed terapią u niektórych pacjentów. Kolejną rzeczą, która wyróżnia tą technikę terapii jest możliwość odczucia pierwszych pozytywnych skutków (np. sugestii posthipnotycznej) już po pierwszej sesji hipnotycznej. Pacjent może także w przypadku stworzenia „kotwicy” mentalnej (gest, hasło) w każdej chwili, w przypadku trudnych sytuacji życiowych, wrócić do pozytywnych odczuć transu hipnotycznego.