Szkoła rodzenia Bielsko

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;
Specjaliści
Cennik
Opis
Kontakt

Szkoła rodzenia Bielsko - Nasi specjaliści

Specjalista VitallClinic

Dominika Grabowska

Położna

Dominika Grabowska jest położną od 2018 roku. Wykształcenie zdobyła w Opolu, kończąc studia licencjackie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej, a później uzyskując tytuł magistra na Uniwersytecie Opolskim. Obecnie pracuje na Oddziale Noworodków Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, wcześniej stanowiła część zespołu Bloku Porodowego w Klinicznym Centrum Położnictwa, Ginekologii i Neonatologii w Opolu oraz pracowała w Centrum Medycznym MediClinica, gdzie jeszcze jako studentka położnictwa uczyła się kontaktu z pacjentką oraz podstaw budowania prawidłowej relacji pacjent – specjalista, którą obecnie uważa za podstawę każdego spotkania z ciężarną, rodzącą, położnicą czy młodą mamą lub tatą. Dużą uwagę przywiązuje do edukacji zdrowotnej oraz okołoporodowej, uważając, że u podstaw zdrowego życia i świadomego rodzicielstwa leży uzyskanie rzetelnej wiedzy oraz praktyczne przygotowanie.

Jej wielką zawodową pasją jest promowanie karmienia piersią, a długofalowym celem odczarowanie i możliwe odmedykalizowanie porodu i pierwszych chwil z noworodkiem. Samokształcenie, doskonalenie uzyskanych umiejętności i nabywanie nowych są istotnym elementem mojego zawodowego życia. Śledzi najnowsze doniesienia, berze udział w szkoleniach, konferencjach oraz webinarach, a obecnie jest także uczestniczką kursu specjalizacyjnego „Pielęgniarstwo Ginekologiczno – Położnicze”. Pozostały wolny czas lubi spędzać, obcując z naturą – jednak, bardziej niż górskie tereny, ceni nizinne Podlasie. Dodatkowo, bardzo bliska jest jej szeroko pojęta sztuka, z której największym uczuciem darzy teatr oraz poezję.

 

Cennik

Cennik Szkoła Rodzenia

Indywidualne przygotowanie do rodzicielstwa

550

Indywidualne przygotowanie do karmienia piersią

250

Wsparcie dla taty

150

Wsparcie w opiece nad noworodkiem

150

Wsparcie w opiece nad noworodkiem

250

Dojazd do domu pacjentki

Chustonoszenie

Nauka chustonoszenia

150

Konsultacja

75

Dojazd do domu pacjentk

Przygotowanie do hipnoporodu

Indywidualne przygotowanie do hipnoporodu

350

Indywidualne przygotowanie hipnoporodu oraz rodzicielstwa

800

Szkoła rodzenia Bielsko

Szkoła rodzenia Vitall Clinic CM to miejsce, w którym przyszłe mamy oraz tatusiowie mają możliwość zdobycia niezbędnych przed porodem informacji, pozwolą rodzicom odpowiednio przygotować się do nadchodzących wydarzeń związanych z przyjściem na świat dziecka.

INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE DO RODZICIELSTWA

Szukasz odpowiednich zajęć przygotowujących do porodu i macierzyństwa? Szkoła Rodzenia Vitall Clinic zaprasza do udziału w cyklu „INDYWIDUALNEGO PRZYGOTOWANIA DO RODZICIELSTWA”. Praktyka Położnej Dominiki na Bloku Porodowym oraz Oddziale Noworodkowym pomogła jej zaobserwować, jak często brak odpowiedniego przygotowania może wpłynąć na jedne z najważniejszych chwil w życiu Rodzica… Zebrane doświadczenia i obserwacje pomogły nam stworzyć plan edukacji przedporodowej – taki, po którym Rodzic będzie zaopatrzony w odpowiednią dawkę aktualnej oraz zgodnej z zasadami medycyny opartej na dowodach, wiedzę. Wiedza i teoretyczne przygotowanie stanowią jedną z podstaw dla jak najmniej stresującego wejścia w ten nowy etap życia, jakim jest rodzicielstwo.

W trakcie prowadzonych zajęć, zostaną omówione tematy: przygotowanie do porodu oraz jego przebieg wraz z metodami łagodzenia bólu porodowego. Poruszane tematy obejmą także połóg i opiekę nad noworodkiem. Zachęcamy do przestudiowania całego planu zajęć, poznając zagadnienia spotkań:

 

PORÓD

 • Lęk przed porodem…

Skąd się bierze, czy jest naturalny oraz czy można mu zaradzić.

 • Kiedy organizm daje znak, że to już czas.

O zwiastunach porodu.

 • Kiedy się nie śpieszy…

O naturalnych metodach wywołania porodu oraz o tym, jakie są wskazania do indukcji porodu w szpitalu i jak ona może wyglądać.

 • Czy poród wygląda tak jak w amerykańskich filmach?

Krótko o kolejnych etapach porodu i pracy, jaką w ich czasie wykonuje mama i dziecko.

 • Oddychaj dla dziecka!

O istocie oddechu w porodzie i prawidłowym oddechu w każdym z etapów porodu.

 • Czy ból w porodzie ma sens?

O istocie bólu w porodzie i metodach radzenia sobie.

 • Czy można zapobiec obrażeniom krocza?

O masażu krocza i o tym, co może mieć wpływ na podatność jego tkanek.

 • Napisz list do położnej!

Czyli o planie porodu…

 • Już jestem!

Czyli o pierwszych chwilach z noworodkiem w obrębie sali porodowej.

 • Niespodziewane sytuacje.

O zabiegowym zakończeniu porodu.

 • Planowe cięcie cesarskie? Do niego też możesz się przygotować!

Jak przygotować siebie i dziecko do tego rodzaju porodu; pierwsze chwile razem na sali cięć cesarskich i sali pooperacyjnej.

POŁÓG

 • Czym jest połóg?

Trochę książkowej wiedzy.

 • Co może Cię zaskoczyć?

O połogowych dolegliwościach i sposobach na ich złagodzenie.

 • Co Cię powinno zaniepokoić?

Krótko o powikłaniach połogowych.

 • Przytul siebie mocno.

Czyli o trudnych stanach emocjonalnych: od baby blues do depresji poporodowej.

OPIEKA NAD NOWORODKIEM

 • Wróćmy do pierwszych chwil z noworodkiem…

Zachowanie noworodka w pierwszych godzinach życia.

 • Kontakt „skóra do skóry” i jego wartość.

Kiedy go rozpocząć, jak ma wyglądać i ile czasu ma trwać; czy można go odroczyć i czy jest zarezerwowany tylko dla czasu tuż po porodzie?

 • Pierwsze karmienie noworodka.

Jak rozpoznać gotowość dziecka do pobierania pokarmu i jak najlepiej zorganizować pierwsze karmienie.

 • Pierwsze czynności przy noworodku.

O pierwszych zabiegach pielęgnacyjnych u Twojego dziecka, wykonywanych przez położne.

 • Ten straszny pępek!

Jak dbać o kikut pępowiny?

 • Przyjazna pielęgnacja noworodka.

Po prostu: jak podnosić, obracać, nosić i przewijać.

 • O pielęgnacji skóry dziecka.

O kąpieli, profilaktyce odparzeń i trochę o zmianach skórnych.

 • Pierwsze niepokoje.

O stanach przejściowych u noworodka.

 • Przygotuj się do karmienia piersią.

Karmienie dziecka w pierwszych tygodniach życia, oraz po stabilizacji laktacji.

 • Karmienie dziecka w nadzwyczajnych sytuacjach.

Karmienie dziecka w sytuacji niemożności karmienia piersią lub karmienia mlekiem mamy.

 • Bądź przygotowana!

O pierwszej pomocy.

Zapewniamy, że mimo tak obszernego planu, zajęcia Szkoły Rodzenia Vitall Clinic nie przypominają nudnej lekcji! Bardzo ważne jest dla nas aktywne uczestnictwo w spotkaniach: pragniemy rozmawiać, pytać, dyskutować i rozwiewać wątpliwości naszych Uczestników. Podczas spotkań można skorzystać z przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych – prezentacji multimedialnej oraz broszur, które Uczestnicy otrzymują także pocztą elektroniczną.

Podsumowując, cały cykl składa się z pięciu godzinnych spotkań, na które zapraszamy mamę i tatę lub mamę z inną bliską osobą.

Zajęcia odbywają się stacjonarnie – w gabinecie, a terminy kolejnych spotkań zostają ustalone indywidualnie.

INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE DO KARMIENIA PIERSIĄ

Promowanie i wspieranie karmienia piersią jest jednym z głównych zawodowych celów Szkoły Rodzenia oraz Poradni laktacyjnej Vitall Clinic. Jesteśmy przekonani, że karmienie noworodka mlekiem mamy to najbardziej odpowiedni sposób żywienia najmłodszych. Światowe organizacje zajmujące się zagadnieniami zdrowia od dawna podkreślają istotę karmienia piersią dla zdrowia dziecka, ale również dla zdrowia matki. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, z kontynuacją karmienia piersią podczas rozszerzania diety, do końca drugiego roku życia, albo i dłużej.

Z pełną świadomością stwierdzamy, że wbrew temu, co jest sugerowane, karmienie naturalne wcale nie jest takie… naturalne, dlatego Szkoła Rodzenia Vitall Clinic Wychodzi z propozycją przygotowania się do mlecznej drogi.

Podczas naszych spotkań poznasz dokładniej, czym jest niesamowity proces, jakim jest laktacja. Dowiesz się, jak rozwija się laktacja i jakie czynniki muszą zostać spełnione, żeby mogła zostać uruchomiona pełna produkcja mleka w Twoich piersiach. Będziesz także miała możliwość poznać składowe prawidłowego przystawienia dziecka do piersi, oraz co więcej – poćwiczyć! Wskażemy Ci, jak ważne jest odpowiednie pozycjonowanie dziecka przy piersi. Dowiesz się, czym są wskaźniki skutecznego karmienia. Porozmawiamy też o trudnościach, które możesz spotkać na początku i jak sobie z nimi poradzić lub kiedy zasięgnąć specjalistycznej porady. Na sam koniec, wspólnie pochylimy się nad wyprawką laktacyjną – czy jest w ogóle konieczna, a jeśli tak, to co powinno się w niej znaleźć?

Pamiętaj, że cykl jest kierowany dla osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z całego cyklu „INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE DO RODZICIELSTWA”, a którym zależy na świadomym rozpoczęciu mlecznej drogi. Cykl składa się z dwóch godzinnych spotkań, na które zapraszamy mamę i tatę lub mamę z inną bliską osobą. Zajęcia odbywają się stacjonarnie – w gabinecie, a termin kolejnego spotkania zostaje ustalony indywidualnie.

WSPARCIE DLA TATY – Szkoła rodzenia Bielsko 

Ojcom, którzy nie mogli uczestniczyć razem z partnerkami w cyklu „INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE DO RODZICIELSTWA” Szkoła Rodzenia Vitall Clinic proponuje spotkania indywidualne, będące pigułką wiedzy o porodzie, połogu i opiece nad noworodkiem i roli ojca w tym czasie.

Zapraszamy na spotkanie także tych ojców, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. W takim wypadku, przebieg spotkania zostanie ustalony według indywidualnych potrzeb – wtedy proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy celem uzgodnienia szczegółów. Spotkanie trwa 1 godzinę i odbywa się stacjonarnie – w gabinecie.

WSPARCIE W OPIECE NAD NOWORODKIEM

W Szkole Rodzenia Vitall Clinic nie obce nam trzęsące się ręce przy pierwszym wzięciu noworodka na ręce, czy przebieraniu, nie mówiąc już o kąpieli. To nic strasznego! W końcu są to umiejętności, które są dopiero nabywane i udoskonalane przez każdego rodzica. Stąd też pomysł, aby pomóc Ci w domu, w miejscu, gdzie z całą pewnością masz już wszystko przygotowane, ale gdzie być może zaczynasz mieć dreszcze na samą myśl o pierwszej samodzielnej kąpiel dziecka.

Wizyta, którą chcemy zaproponować obejmuje nie tylko naukę samej kąpieli, ale także przyjaznej pielęgnacji noworodka, czyli jak nosić, układać, przebierać i przewijać, by jednocześnie wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Podczas wizyty domowej u Ciebie, opowiem też o prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlęcia oraz pielęgnacji okolicy pieluszkowej. Jeśli chcesz, wizyta może zostać poszerzona o pomoc w karmieniu noworodka. Usługa jest realizowana jedynie w miejscu pobytu matki z dzieckiem. Maksymalny czas trwania wizyty to 2 godziny. Termin wizyty jest ustalany indywidualnie.

CHUSTONOSZENIE

Czy wiesz, czym jest noszeniak? To podgrupa ssaków, wyodrębniona według kryterium stopnia rozwoju młodych w trakcie przyjścia na świat. Zaraz po urodzeniu, noszeniaki funkcjonują wczepione w ciała swoich matek, gdzie regulują swoją temperaturę, sen i głód. Tym samym ciało matki staje się dla malca pewnego rodzaju gniazdem. Jak już się domyślasz, my – ludzie jesteśmy noszeniakami, podobnie jak szympansy i goryle. W przeciwieństwie jednak do innych przedstawicieli noszeniaków, my ludzie, rzadko przebywamy ze swoimi malcami cały nasz czas. Co jednak zrobić, kiedy ze względu na swoje uwarunkowania anatomiczne i gatunkowe maluch reprezentuje głośno swoje typowe oczekiwania, czyli… bycie wtulonym w swoją mamę?

Szkoła Rodzenia Vitall Clinic pragnie zaproponować chustę, czyli główne narzędzie służące noszeniu dzieci. Zapraszamy na wizytę – w naszym gabinecie lub w domu Pacjenta, gdzie możesz nauczyć się chustowania od podstaw. W trakcie wizyty udostępniamy chustę do nauki oraz lalkę, którą wykorzystamy przy pierwszych próbach wiązania. Docelowo, pod koniec wizyty, zamotasz na sobie swojego malca.

Możesz także skorzystać z konsultacji, aby rozwiać swoje wątpliwości związane na przykład z doborem odpowiedniej chusty lub poprawy wiązania. Na zajęcia z nauki chustonoszenia zapraszamy rodziców z dzieckiem. Tak, jak zostało wspomniane, spotkanie może się odbyć stacjonarnie – w gabinecie Szkoły Rodzenia lub w Twoim domu; trwa 2 godziny, a konsultacja 45 minut.

PRZYGOTOWANIE DO HIPNOPORODU

W ramach usług Szkoły Rodzenia Vitall Clinic, pragniemy także zaproponować przygotowanie do hipnoporodu, czyli porodu w stanie głębokiego relaksu.

Hipnoporód bazuje na hipnozie. Czym ona jednak jest? Hipnoza, rozumiana także jako relaksacja, jest stanem spoczynku, w trakcie którego zmieniony zostaje stan świadomości, i który dodatkowo jest podtrzymywany przez spokój. Tak rozumiana hipnoza nigdy nie jest „brakiem kontroli”, albo „kontrolą umysłu”. Jest stanem umożliwiającym maksymalne skupienie się na sobie i swoim ciele, podczas gdy nie wyklucza balansowania między stanem hipnotycznym (podświadomym), a świadomością. U podstaw hipnoporodu leży przeświadczenie o naturalnej możliwości spokojnego i możliwie jak najłagodniejszego rodzenia. Tym mocniej zachęcamy Cię do tego, byś poznała ten wspaniały zasób jakim dysponujesz!

Przygotowanie do hipnoporodu obejmuje naukę technik relaksacyjnych oraz ćwiczeń oddechowych i tworzenia afirmacji. W trakcie naszych spotkań, nie zostanie pominięta kwestia fizjologii ciąży i porodu oraz psychologicznego wymiaru tych etapów życia kobiety. Po kursie, będziesz dysponowała wiedzą i materiałami, które umożliwią Ci praktykowanie relaksacji w domu i ćwiczenie jej przed porodem. Będziesz także przygotowana do tworzenia własnych skryptów, pomagających osiągnięcie relaksacji. Dowiesz się i nauczysz się wykorzystania tej praktyki podczas narodzin swojego dziecka.

Do hipnoporodu możesz przygotować się w ramach INDYWIDUALNEGO PRZYGOTOWANIA DO HIPNOPORODU. Ta usługa obejmuje 3 godzinne spotkania, w których możesz uczestniczyć ze swoim partnerem lub inną ważną dla Ciebie osobą. Możesz wybrać także opcję INDYWIDUALNEGO PRZYGOTOWANIA DO RODZICIELSTWA, która obejmuje kwestie porodu, połogu i opieki nad noworodkiem oraz zostaje specjalnie poszerzona o zagadnienia hipnoporodu. Ta wersja obejmuje 5 półtoragodzinnych spotkań. Przygotowanie do zajęć obejmuje jedynie wygodny i komfortowy strój.