Urofizjoterapeuta Bielsko – kim jest?

Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;

Urofizjoterapeuta Bielsko – kim jest?

Zdjęcie Tematyczne - Blog

O urofizjoterapii nie słyszymy często, być może dlatego, że jest to stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii. Skupia się ona na profilaktyce i leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie dna miednicy. Problem ten dotyczy wielu kobiet w różnym wieku i przyczynia się do objawów, które znacząco obniżają naszą pewność siebie. Czy wiesz, że w Polsce z problemem nietrzymania moczu boryka się 4-8% społeczeństwa? Wydaje się, że to niewielki odsetek, jednak w rzeczywistości jest to ok. 2,5 miliona ludzi, z czego większość stanowią kobiety. Ten i inne problemy urofizjologiczne mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku i nie jest to powód do wstydu, a udanie się z nim do lekarza to pierwszy krok ku lepszemu życiu.

Urofizjoterapeuta Bielsko – jak wygląda wizyta?

Urofizjoterapeuta pomoże każdej kobiecie cierpiącej na problemy natury urofizjologicznej. W gabinecie wszystko zaczyna się od dokładnie przeprowadzonego wywiadu, który prowadzi do postawienia diagnozy. Urofizjoterapia skupia się na przywróceniu prawidłowych funkcji narządów w obszarze miednicy mniejszej, czyli u kobiet jajników, jajowodów, macicy, pochwy, a u mężczyzn jąder, nasieniowodów, najądrzy, gruczołów opuszkowo-cewkowych i prostaty. 

 Kolejnym krokiem podczas pierwszej wizyty jest badanie całościowe – urofizjoterapeuta nie powinien ograniczać badania tylko do obszaru miednicy, ponieważ zdarzają się takie przypadki, gdy miejsce bólu może być niezwiązane z jego przyczyną. Dlatego tak ważne jest całościowe podejście do pacjenta i indywidualne rozpatrywanie każdego przypadku w oparciu o wywiad. Urofizjoterapeuta oceni twoją postawę i wzorce ruchowe, a jeżeli jest taka potrzeba lekarz może zaproponować badanie per vaginum. W tym wypadku pamiętaj, że w całym badaniu najważniejszy jest twój komfort – w każdej chwili możesz odmówić badania. Często zdarza się też tak, że badanie wewnątrzpochwowe nie jest potrzebne, dlatego nie trzeba się nim zawczasu denerwować. Jeżeli jednak jest to dla ciebie problem pamiętaj, by być szczerą z lekarzem – nie zrobimy niczego bez twojej zgody. Informuj też, jeżeli poczujesz się zagubiona, czegoś nie zrozumiesz, czegoś nie jesteś pewna, po to właśnie są specjaliści, by czerpać od nich wiedzę na dany temat i mamy nadzieję, że po wyjściu z gabinetu będziesz czuła się zaopiekowana.

Ostatnim etapem wizyty u urofizjoterapeuty są ćwiczenia, które mają na celu poprawić sprawność twoich mięśni i których regularne wykonywanie jest podstawą efektywności terapii urofizjologicznej.

Urofizjoterapia Bielsko – badanie per vaginum

Badanie per vaginum u fizjoterapeuty i u ginekologa różni się głównie celem – podczas gdy ginekolog sprawdza stan naszych narządów rozrodczych urofizjoterapeuta interesuje się głównie kondycją tkanek miednicy i statyką narządów miednicy mniejszej. Badanie powinno rozpocząć się od wstępnego obejrzenia narządów i oceny ich stanu – żaden urofizjoterapeuta nie powinien rozpoczynać badania od razu, ważne jest to, by najpierw przyjrzeć się narządom z zewnątrz. Następnie zostaniesz poproszona o to by zakaszleć – dzięki temu terapeuta będzie w stanie ocenić skurcze mięśni. Dopiero później nastąpi przejście do badań palpacyjnych. 

Urofizjoterapia Bielsko – przykładowe ćwiczenia

Popularnym ćwiczeniem, które może zalecić nam urofizjoterapeuta jest trening dna miednicy –są to nieskomplikowane ćwiczenia, które możemy bez ryzyka wykonywać sami w domu, nie tylko w gabinecie. Przynoszą one dużo korzyści wszystkim narządom, które otoczone są mięśniami Kegla(inaczej mięśnie dna miednicy), a także poprawiają one ukrwienie tkanek w dolnej części brzucha, poprawiają sprawność seksualną. Trening dna miednicy stosowany jest także przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Samo ćwiczenie jest proste. Zaczynamy od wybrania pozycji – możemy stanąć w lekkim rozkroku lub wykonać trening na leżąco. Sztuczka polega na tym, by napiąć mięśnie na dnie miednicy, wytrzymać w tej pozycji pięć sekund i z powrotem się rozluźnić. Po upływie 5-10 sekund ćwiczenie powtórzyć. Przy ćwiczeniu należy pamiętać o oddychaniu – przy zaciskaniu mięśni nie wstrzymuj oddechu, rozluźnij resztę ciała. Cały trening wymaga pięciu powtórzeń.

Co zrobić, jeżeli nie masz pojęcia o jakie mięśnie chodzi? Tutaj sprawa też nie jest skomplikowana. Wystarczy, że podczas oddawania moczu spróbujesz zatrzymać strumień – mięśnie, które wtedy zaciśniesz to właśnie te wykorzystywane do treningu. Pamiętaj jednak, by samego treningu dna miednicy nigdy nie wykonywać podczas oddawania moczu – może to skutkować zaburzeniami w pracy układu moczowego.

Urofizjoterapeuta Bielsko

 

Kiedy wybrać się do urofizjoterapeuty?

Urofizjoterapeuta zajmuje się problemami dotyczącymi wielu możliwych chorób i nieprawidłowości. Jeżeli do twoich problemów należą: bóle miesiączkowe, dysfunkcje seksualne(ból w trakcie stosunku), rozejście mięśni prostych brzucha, częstomocz, nietrzymanie moczu lub kału, obniżenie lub wypadanie narządów miednicy mniejszej, rozejście spojenia łonowego, bóle pochwy powinnaś umówić się na wizytę. Urofizjoterapeuta to specjalista, który w większości przypadków polecany jest kobietom w ciąży z racji tego, że jest to wyjątkowy okres w życiu każdej z nas. Podczas ciąży okolice miednicy są wyjątkowo obciążone, sam poród naturalny często wiąże się z problemami z dnem macicy.

Urofizjoterapia jednak wbrew pozorom nie jest przeznaczona jedynie dla kobiet w ciąży. Terapia przeprowadzona razem z urofizjoterapeutą przyczynia się do poprawy funkcjonowania mięśni kegla, działa także profilaktycznie – chroni nas przed ryzykiem powstania problemów z dnem macicy w przyszłości. U urofizjoterapeuty dowiesz się także jak właściwie dbać o swoje narządu intymne. 

Urofizjoterapeuta Bielsko – pomoc dla kobiet w ciąży

Urofizjoterapeuta nie bez powodu polecany jest głównie kobietom w ciąży. Jest to czas, w którym ciało kobiety zmienia się drastycznie i często się zdarza, że nie do końca same radzimy sobie z przystosowaniem się do tych zmian. Częstym problemem kobiet w ciąży jest nietrzymanie moczu, ból spojenia łonowego czy bóle kręgosłupa i stawów biodrowych. Odpowiednio dobrana terapia jest w stanie załagodzić wszystkie te objawy i, co najważniejsze, ustrzec nas przed poważniejszymi urazami dna macicy. Ponadto terapia urofizjologiczna to również praca z oddechem – wypracowywanie odpowiedniego rytmu oddechowego jest także częścią przygotowania kobiety do porodu.