Dietetyka Sportowa
Dietetyka sportowa – dla jakich sportów?
Większość sportowców opiera swoje żywienie o napoje izotoniczne, kurczaka, ryż, banana i w najlepszych przypadkach łyżkę oliwy z oliwek. Wzór kulturystycznego trybu odżywiania jest dobry ale nie wystarczająco dobry. Dlaczego ?
Ten sposób żywienia ma w sobie coś najważniejszego – niski stopień przetworzenia żywności. Brakuje w nim w nim jedynie różnorodności, zmienności, kolorów oraz odpowiedniego źródła tłuszczy.
Jak pracuje dietetyk sportowy?
W pracy z sportowcami cenię sobie ich szczerość, dzięki której mogę dopasować żywienie do ich potrzeb, słabych stron, wymagań treningowych i walorów smakowych, które są jedną z najważniejszych cech dobrego planu żywieniowego. No bo kto chciałbym zjadać posiłki, które mu nie smakują, bo tak kazał dietetyk – bez sensu.
Specyfika – dietetyka sportowa
Współpraca ze sportowcami ma na celu nie tylko zmianę ich sylwetki, co często się dzieje, ale także wzniesienie możliwości ich organizmów na najwyższy poziom, wsparcie rozwoju siły, wytrzymałości, kognicji czy mocy obliczeniowej mózgu (układu nerwowego), który tak często pomijany jest zarówno w aspekcie treningowym jak i żywieniowym.