Zaplanuj wizytę online

Szybko i wygodnie

Jak do nas dojechać?

Kazimierza Wielkiego 26
43-300 Bielsko-Biała

Zadzwoń do nas

Czynny w godzinach 9:00 - 20:30

+48 608 066 110

Napisz do nas

Odpowiemy do 24 godzin

kontakt@vitallclinic.pl

;
Trening mentalny
Czynny w godzinach 7:00 - 20:30
Odpowiemy do 24 godzin

Trening mentalny

Trening mentalny – czym jest, a czym nie?

Trening mentalny jest procesem, strategią i planem działania ukierunkowanym na poszczególne obszary rozwoju człowieka. To szereg działań zmierzających do rozwoju człowieka głównie na poziomie emocjonalnym

Celem treningu mentalnego jest osiąganie oczekiwanych rezultatów w określonych obszarach za pomocą różnego rodzaju metod wywodzących się z psychologii, socjologii czy neuronauki przy zachowaniu wysokiej koncentracji oraz pozostając samoświadomym w trakcie całego procesu rozwojowego.

Jak wykorzystać trening mentalny podczas kontuzji?

Równocześnie w trakcie dochodzenia do zdrowia istotne jest zachowanie dobrostanu psychicznego i koncentracja na obszarach, które można poprawiać. To dobry moment na to, aby mocniej wejść w obszar treningu mentalnego i zacząć prace nad swoimi nawykami – niezwiązanymi bezpośrednio ze swoją dyscypliną sportową (min. dieta, odnowa biologiczna czy trening siłowy). Jednocześnie warto pamiętać, że wysoki poziom świadomości i dobre emocje w ciele przyspieszają znacząco powrót do zdrowia i aktywności sportowej.

Mądrze i efektywnie spędzony czas na rehabilitacji może sprawić, że sportowiec wróci do swojego sportu na jeszcze wyższym poziomie – wyposażony w nowe narzędzia.

Przykładowe obszary rozwoju w ramach treningu mentalnego:

  • Pewność siebie
  • Koncentracja
  • Wewnętrzny spokój
  • Prawo do porażki
  • Nawyk zwyciężania

I wiele, wiele innych, które pozwolą Ci skutecznie OSIĄGAĆ to co chcesz.

Trening mentalny – kto z niego korzysta?

Trening mentalny cieszy się dużą popularnością wśród sportowców, dzięki popularyzowaniu jego znaczenie przez ikony wielu dyscyplin sportowych, takich jak Michael Phelps, Mike Tyson, Robert Lewandowski, Kobe Bryant czy Tiger Woods. Najlepsi na świecie doceniają potęgę pracy mentalnej, w wielu wywiadach podkreślając, że wizualizacja globalnego sukcesu czy poszczególnych startów znacznie przyczyniła się do osiągania przez nich oczekiwanych rezultatów.

Dzisiaj trening mentalny cieszy się coraz większą popularnością również w biznesie, gdzie stanowi jedną z przewag konkurencyjnych twórców poszczególnych projektów. Jeden z funduszy venture capital warunkuje finansowanie inwestycji tym czy founderzy (twórcy) wykonują ćwiczenia oddechowe każdego dnia. Uważają oni bowiem, że bez ćwiczeń oddechowych nie będą oni w stanie wytrzymać presji związanej z dynamicznym rozwojem.

Trening mentalny w procesie rehabilitacji

Trening mentalny znajduje swoje zastosowanie w procesie rehabilitacji i przyspiesza powrót do optymalnej formy po kontuzjach. Wszelkie przerwy od aktywności sportowej są dla sportowca czasem niezwykle ciężkim, w którym dochodzi bardzo często do zachwiania lub nawet okresowej utraty tożsamości.

W ramach treningu mentalnego sportowiec może odtwarzać swoje najlepsze występy i wizualizować kolejne – w taki sposób, jakby odbywały się one w czasie rzeczywistym. Pozwala mu to zachować gotowość sportową i skrócić czas powrotu do pełnej formy. W jego głowie bowiem cały czas występuje on na zawodach.

 

Kolejną techniką, którą stosuje się w trakcie powrotu do zdrowia jest wizualizacja pracy kończyny kontuzjowanej, jak gdyby była ona w pełni sprawna. Rasmus Andersen w swojej książce „Kopalnie Talentów” dowodzi, że grupa koszykarzy, która wizualizowała rzuty osobiste do kosza miała jedynie o 1% gorszą skuteczność (24% zamiast 25%) w stosunku do grupy, która faktycznie trenowała rzuty.